{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

پنج کتاب به پیشنهاد «سروش صحت» که باید خوانده شوند

پنج کتاب به پیشنهاد «سروش صحت» که باید خوانده شوند
کدخبر : 16626

صحت، از آن دست آدم‏هایی است که از هر فرصتی برای کتاب خواندن و فیلم دیدن استفاده می‏کند؛ بدیهی است که می‌توانست پیشنهاد زیادی برای خواندن و تماشا به مخاطب بدهد.

 سروش صحت یک کتاب‌باز همیشگی است. اطرافیان صحت همیشه او را با یک بغل روزنامه و مجله و کتاب به یاد می‌آورند و با حافظه‌ی عجیبش در به یادآوردن اسم‌های کتاب‌ها و نویسندگان و مترجمان و داستان‌هایشان. کتاب‌خوانی هنوز یکی از اصلی‌ترین و لذت‌بخش‌ترین کارهای همیشگی او در ۵۶ سال زندگی‌اش بوده است. سال ۱۴۰۰ برنامه‌ی محبوب «کتاب‌باز» ناباورانه از شبکه‌‌ی «نسیم» حذف شد و او را هر روز در تلویزیون ندیدیم اما او در این غیبت طولانی مشغول ساخت کار تازه‌اش بوده است. مشغول سریال «مگه تموم عمر چند تا بهاره».

سروش صحت پیشنهادهای زیادی برای خواندن دارد، اما چند پیشنهاد برتر خودش را اینگونه بیان می‌کند: «اول از کتاب های کلاسیک شروع می کنم. اگر تا به حال «جنایت و مکافات» داستایوفسکی را نخوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنم که این کتاب را حتما بخوانید.

فیلم خارجی


این کتاب داستان دانشجویی به نام «راسکولنیکف» را روایت می کند که به خاطر اصول مرتکب قتل می شود. پیشنهاد دوم کمی جدیدتر است، توصیه می‌کنم که کتاب «خداحافظ گری کوپر» رومن گاری را حتما تهیه کنید. داستان درباره جوانی ۲۱ ساله به نام لنی است که از زادگاه خود آمریکا به کوه‌های سوییس پناه می‌برد و فلسفه و دیدگاه فلسفی به زندگی‌اش دارد.

فیلم خارجی


سومین کتاب، «قلعه مالویل» نوشته روبر مرل است. داستان کتاب در فرانسه می گذرد، امانوئل یکی از زمین داران روستایی در فرانسه است، او به همراه کارگرانش مشغول انجام فرایند شراب گیری است، ناگهان صدای انفجاری بلند به گوش می رسد و گرمایی عجیب همه چیز را دربرمی گیرد، امانوئل به همراه کارمندانش دقایقی بعد از سرداب بیرون می آیند و متوجه می شوند جهان بر اثر انفجاری عظیم مانند بمب اتم نابود شده و تنها انسان های کمی باقی مانده اند.
 

فیلم خارجی

پیشنهاد چهارم «بیگانه» کامو است. پنجمین کتاب «گوشه نشینان آلتونا» نمایشنامه ای در پنج پرده از ژان پل سارتر است. این کتاب از آمرین نمایشنامه های سارتر محسوب می شود.

کتاب در مورد فرانتس یکی از بازماندگان جنگ هیتلر است که ۱۳ سال خود را در خانه حبس کرده و از این راه به جنگ آلمان ها و کلا جنگ قدرت ها و حتی نقش خانواده ها گذری داشته است. ششمین توصیه من «عامه پسند» آخرین رمان چارلز بوکوفسکی است و داستان یک کارگاه خصوصی است که سعی دارد در مورد نویسنده کلاسیک فرانسوی سلین تحقیق کند.

فیلم خارجی

پیشنهاد پنجم «اتحادیه ابلهان» جان کندی تول است که پیمان خاکسار آن را ترجمه کرده است. داستان زندگی پسرجوان عظیم الجثه ای به اسم ایگنیشس است که با مادرش زندگی می کند و روحیه آرمانگرایانه دارد.
در عین حال فردی تنبل است که مدام برای خانواده و شهر خود دردسر درست می کند. او از جامعه مصرف گرای آمریکایی بیزار است. کتاب آخر رمان نیست اما پیشنهاد خوبی است. «جامعه شناسی آنتونی گیدنز» که نشر نی آن را منتشر کرده است و خواندن آن خالی از لطف نیست.»

فیلم خارجی

 

 

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها