{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

نقاشی رشته رشته شده «دختری با بادکنک» اثر بنکسی زیر چکش حراج

نقاشی رشته رشته شده «دختری با بادکنک» اثر بنکسی زیر چکش حراج
کدخبر : 5938

خانه حراج ساتبیز روز جمعه اعلام کرد نقاشی «دختری با بادکنک» اثر بنکسی، نقاش ناشناس بریتانیایی که در سال ۲۰۱۸ میلادی در جریان فروش در این حراج‌خانه، بخشی از آن با دستگاه کاغذ خردکنی که در قاب آن پنهان شده بود نابود شد، بار دیگر در ۱۴ اکتبر امسال در لندن به حراج گذاشته خواهد شد.

به گزارش هنرام‌روز دفتر این حراج‌خانه چندملیتی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این اثر با نام جدید "عشق در سطل زباله است" بین ۴ تا ۶ میلیون پوند قیمت گذاری شده است.»

قیمت جدید که ممکن است در جریان حراج افزایش یابد، چهار تا شش برابر بیشتر از قیمت فروش این اثر در سال ۲۰۱۸ میلادی است. در آن سال یک مجموعه‌دار ناشناس «دختری با بادبادک» را به مبلغ یک میلیون و ۱۸۰ هزار یورو خرید؛ اما درست پس از به صدا درآمدن صدای چکش خرید، نیمی از اثر با کاغذ خردکن از بین رفت و تنها بادبادک قرمز رنگ روی زمینۀ سفید تابلو باقی ماند.

به این ترتیب اینگونه به نظر می‌رسید که دختربچه، بادبادک را در هوا رها کرده است.

بنکسی، نقاش خیابانی با این ابتکار که غوغایی در دنیای هنر ایجاد کرد، قصد داشت «کالایی شدن» هنر را محکوم کند.

حراج‌خانه ساتبیز لحظۀ نابودی این اثر را «دیدنی‌ترین اتفاق هنری قرن ۲۱» توصیف و اعلام کرد: «این رویداد را باید در فهرست میراث هنر ضدجریان قرار داد؛ یک جنبش هنری که با مکتب دادا و مارسل دوشان، هنرمند فرانسوی آغاز شد.»

اثر «دختری با بادکنک» اولین بار در سال ۲۰۰۲ میلادی روی دیواری در شهر لندن پدیدار و از همان زمان به عنوان یکی از آثار محبوب ساکنان این شهر طبقه بندی شد.

بنکسی در دوران همه‌گیری ویروس کرونا نیز اثر دیگری را به نمایش گذاشت که «تغییردهنده بازی» نام داشت و پسر کوچکی را نشان می‌داد که عروسک‌های ابرقهرمانانی همچون بتمن و اسپایدرمن را رها کرده و عروسک یک پرستار را در دست دارد.

این اثر که به افتخار مبارزان با شیوع کرونا خلق شده بود و پرستاران را ابرقهرمان معرفی می‌کرد، در حراج‌خانه رکورد شکست و به قیمت ۱۶.۷۵ میلیون پوند (۱۹.۵ میلیون یورو) فروخته شد. عواید حاصل از این کار نیز صرف کمک به بخش بهداشت و درمان بریتانیا شد.

بنکسی پیش از آن نیز با خلق دیوارنگارهایی با مضمون مخالفت با برکسیت و حمایت از مهاجران، توجه‌ها را به این موضوعات جلب کرده بود.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها