{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} ℃ {{weatherData.main.temp}}

نقاشی ونگوگ از مجموعه کاکس زیر چکش حراج

نقاشی ونگوگ از مجموعه کاکس زیر چکش حراج
کدخبر : 5058

نقاشی «منظره درختان زیتون و سرو و کلبه زیر نور آفتاب ظهر» اثر وینسنت ونگوک در تاریخ ۱ نوامبر در خانه حراج کریستیز نیویورک به مزایده گذاشته خواهد و انتظار می‌رود که دستکم ۴۰ میلیون دلار فروخته شود و رکورد یکی از گرانترین اثار هنری فروخته شده استاد هلندی را از ان خود کند.

هنرام‌روز: ونگوگ نقاشی این تابلوی رویایی و الهام بخش را اکتبر ۱۸۸۹ و همان روزهایی که در یک آسایشگاه روانی نزدیک سن-رمی-دو-پروانس در جنوب فرانسه زندگی می‌کرد و حال روحی و روانی خوبی نداشت، به پایان رساند. 

گفته می‌شود ونگوگ جولای ۱۸۸۹ و هنگامی بیرون آسایشگاه مشغول نقاشی بود، تلاش کرده بود با خوردن رنگ خود را مسموم کند.

بعد از ان مدتی طول کشید تا دوباره نقاشی را اغاز کند، چرا که تا زمان بهبودی کامل اجازه نداشت از اسایشگاه بیرون بیاید. شاید اولین باری که بعد از این اتفاق از اسیگاه خارج شد این چشم انداز را از کلبه و درختان زیتون دید و تصمیم گرفت زیبایی و ارامش ان را در نقاشی‌اش بازتاب دهد. 

«کلبه‌های چوبی در میان درختان زیتون و سرو» تا ۱۹۱۰ در اختیار همسر تئو برادر ونگوگ بود و بعد از ان به مجموعه‌داری اهل برلین فروخته شد. چند سال بعد، ماریوس دی‌زایاس (هنرمند و دلال زاده مکزیک) تابلو ونگوگ را خرید. او بعدها چهره‌ای کلیدی در عرصه هنر آوانگارد نیویورک شد و دوست آلفرد استیگلیتس (عکاس سرشناس آمریکایی) و پابلو پیکاسو (نقاش و هنرمند نامدار اسپانیایی) بود.

دی‌زایاس در ۱۹۲۳ به بحران مالی خورد و «کلبه‌های چوبی در میان درختان زیتون و سرو» را همراه چند نقاشی دیگر از ونگوگ فروخت. تابلو استاد هلندی چند دست دیگر در پاریس و بروکسل چرخید تا در ۱۹۸۲ به ادوین کاکس رسید؛ غول نفتی و سرمایه‌دار اهل دالاس که یک سال بعد در ۹۹ سالگی از دنیا رفت. گفته می‌شود مجموعه‌داران شرق دور از مشتریان جدی تابلو ونسان هستند.

کاکس در مجموعه خود چند اثر دیگر از پل سزان و گوستاو کایبوت دارد که انتظار می‌رود همراه نقاشی ونگوگ در حراجی کریستیز نیویورک در ماه نوامبر ۲۰۰ میلیون دلار چکش بخورند. «کلبه‌های چوبی در میان درختان زیتون و سرو» از ۱۹۲۰ تا امروز فقط دو بار در ۱۹۴۹ لندن و ۱۹۸۰ بلژیک به نمایش درآمده است.

 

ارسال نظر:

  • پربازدیدترین ها
  • پربحث ترین ها